Strony

wtorek, 20 sierpnia 2013

Budowa zalewu

Rzeka, pola, targowisko, domy i pierwsze bloki na Bugaju /1967/.
Budowa suchedniowskiego zalewu ma długą historię. Od pierwszych prac pod koniec lat 60-tych , poprzez rozerwanie tamy w roku 1974 i ponowne oddanie do użytku w roku 1977. Najlepiej oddaje to zapis z lipca 1967 roku:
"Z inicjatywą budowy zalewu w Suchedniowie od kilku lat występowali pracownicy miejscowych zakładów przemysłowych i instytucji. Postarali się o dokumentację wykonaną w czynie społecznym, zawiadomili władze suchedniowskie i nadrzędne. Głównym ich argumentem było, że zalew już tu istniał – przed stu laty -  pozostały po nim rysunki oraz teren ukształtowany sprzyjająco przez naturę, z uroczą wysepką po środku. Wystarczy tylko dobudować zapory…
Po ostatnich przeprowadzonych wierceniach do budowy zalewu w Suchedniowie przystąpi się już w br. Wykonawcą będzie Warszawskie Przedsiębiorstwo Zmechanizowane Robót Kolejowych. Ma ono przerobić milion 200 tysięcy złotych i wykonać zaporę wodną tzw. Jaz od strony mostu ul. Bodzentyńskiej w odległości 80 m i ul. Bugaj wzdłuż koryta rzeki Kamionki.
Na budowę zalewu „Marywil” przeznaczył już 605 tys. zł, FUT – konstrukcję stalową wartości 250 tys. złotych i 50 tys. złotych z funduszu zakładowego, RSZiZ – cement na jaz, a zakłady drzewne – deski potrzebne na szalunki.
Ogólny koszt budowy obliczono na 7 mln złotych, z czego 50 proc. dadzą zakłady pracy oraz mieszkańcy w czynach społecznych, których wartość wyniesie około 700 tys. złotych. Oddanie do użytku zalewu przewidziane jest w 1969 roku. Suchedniowski zalew będzie miał 25 ha powierzchni, a więc o niewiele mniej, niż zalew w Rejowie, który przy spiętrzeniu wody ma 36 ha, ale normalnie około 16. W budowie zalewu przyszły z pomocą władze powiatowe, a szczególnie I sekretarz KP PZPR, tow. Bednarz i Przewodniczący Prezydium PRN, mgr Kosowski.
- Przez wybudowanie zalewu – mówi przewodniczący Prezydium MRN w Suchedniowie, Ryszard Obara – nasze miasto położone na szlaku turystycznym do Gór Świętokrzyskich i przy trakcie międzynarodowym zyska wiele na atrakcyjności dla licznych turystów. Nadto będziemy mieli wreszcie odpowiednie miejsce wypoczynku. Już obecnie zakłady pracy ubiegają się o wykupienie terenów pod domy wczasowe i campingi, bowiem nadbrzeża zalewu będą odpowiednio zagospodarowane. Chcemy także rozwijać sporty wodne. Z myślą o turystach budujemy zajazd, który pomieści hotel oraz restaurację."

2 komentarze:

  1. Jak widać z opisu Suchedniów nigdy nie miał szczęścia do realizacji planów. Zamierzenia zagospodarowania terenu były piękne a jak wyszło widzimy dziś spacerując, a właściwie przedzierając się wokół zalewu.

    OdpowiedzUsuń
  2. 51 years old Executive Secretary Derrick Blasi, hailing from Aldergrove enjoys watching movies like "Flight of the Red Balloon (Voyage du ballon rouge, Le)" and Roller skating. Took a trip to My Son Sanctuary and drives a McLaren M16C. odwiedzic ich strone internetowa

    OdpowiedzUsuń