Strony

sobota, 30 marca 2013

piątek, 29 marca 2013

Kapuś "Sosna"

Przedstawiam fragment sprawozdania z pracy operacyjnej Sekcji IV Wydziału V Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa za miesiąc luty 1954 roku. Dotyczy nijakiego informatora "Sosny".
"W okresie sprawozdawczym notujemy wzmożony nacisk kleru na szkoły i administracje szkolne za pomocą związanych z nim klerykalnych nauczycieli i pracowników administracji oświatowej, poprzez których kler stara się oddziaływać wrogo na młodzież.
Jak podaje informator "Sosna" to kierowniczka Domu Dziecka w Suchedniowie Kumor Regina utrzymuje ścisłe kontakty z miejscowym księdzem Muszalskimnakłania dzieci do wyznawania praktyk religijnych i uczęszczania do kościoła. Dnia 21.01.1954 r. uczennice 7 klasy szkoły Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Su­chedniowie po odbyciu się lekcji zniszczyły wiszące hasła na ścianie, zerwały kilka liter z haseł  na gazetkach ściennych oraz zniszczyły zdjęcie Lenina, zaś przy gazetce ściennej powieszony został medalik. Sprawcami były uczennice Jankowska Krystyna, Klimczak i Stąporkiewicz. O zaistniałym wypadku powiadomiono KW PZPR w Kielcach".
Nauczyciele i uczniowie SP nr 2 /1954/.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (TPD) powstało w 1949 r. w wyniku unifikacji Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Chłopskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. TPD zajmowało się działalnością wśród dzieci i młodzieży do lat 16 i planowo współdziałało z państwem. Szkoły obejmowane tym patronatem były placówkami bez nauki religii i krzyża na ścianie.

Wypadki kolejowe

25 stycznia 1885 roku oddano do publicznego użytku jednotorową linię kolejową z Dęblina do Dąbrowy Górniczej, zwaną linią iwanogrodzko-dąbrowską. W marcu roku 1895 zapadła decyzja o położeniu drugiego toru, między innymi i w Suchedniowie.
Tak podróżowano kiedyś...

Kadra Orlicza

Przedstawiam kadrę Orlicza na wiosenną rundę sezonu 2012/2013, która przystąpi do rozgrywek pod okiem trenerów Rajmunda Kabały i Roberta Bilskiego oraz Aleksandry Dąbczyńskiej odpowiadającej za przygotowanie fizyczne zawodników.
W górnym rzędzie, od lewej: Łukasz Tuśnio, Wojciech Kałka,  Michał Bator, Krystian Żakowicz, Maciej Nowak, Przemysław Kania, Damian Kania;  w środkowym rzędzie, od lewej: Robert Notzel, Oleksandr Lozniak, Oleksii Shram, Maciej Swat, Paweł Michta, Przemysław Krogulec; w dolnym rzędzie, od lewej: Mariusz Dulęba, Kamil Moskal, Michał Kubiec, Rajmund Kabała (trener), Robert Bilski (trener), Aleksandra Dąbczyńska (trener przygotowania fizycznego), Maciej Glijer (prezes).
Oto kadra Orlicza:
bramkarze: Oleksii Shram (1987-13 meczów jesienią), Robert Bilski (1972-2), Mateusz Magdziarz (1993), Maciej Swat (1992)
obrońcy: Marek Banaczkowski (1992-10-2 bramki), Michał Bator (1991-9), Mariusz Dulęba (1988), Wojciech Kałka (1995-3), Przemysław Krogulec (1993), Michał Kubiec (1979-15-4), Oleksandr Lozniak (1989-15-1), Dominik Porębski (1991), Damian Ząbek (1988-2)
pomocnicy i napastnicy: Sayed Ahmed (1989-3-2), Maciej Banaczkowski (1990), Karim Hassan (1989-9-1), Grzegorz Kamiński (1991), Damian Kania (1993-15-3), Przemysław Kania (1991-3), Wiktor Kłys (1990), Mohamed Mahran (1987), Paweł Michta (1993-11), Kamil Moskal (1991), Robert Notzel (1992), Michał Piwowar (1989-2), Grzegorz Skarbek (1985-10-1), Maciej Suska (1990-6), Łukasz Tuśnio (1995), Michał Zegadło (1984-13-1), Krystian Żakowicz (1995-13-1).


czwartek, 28 marca 2013

"Gramy dla szkoły"

Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 im. Emilii Peck oraz Uczniowski Klub Sportowy "Nike" zapraszają na Festyn Rodzinny pod hasłem "Gramy dla szkoły" w dniu 20 kwietnia 2013r. o godz. 16.30.
Impreza odbędzie się w hali sportowo-rehabilitacyjnej przy ul. Sportowej 5. W programie między innymi:
- mecz piłki nożnej Reprezentacji Polskich Księży z Przyjaciółmi "Jedynki"

- występ Krzysztofa Golonki, mistrza świata w trickach piłkarskich
- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Stop uzależnieniom - moja pasja moją tarczą przeciw uzależnieniom i agresji"
- występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1
ZAPRASZAMY!

Nie ma likwidacji

W związku z pojawiającymi się plotkami o likwidacji "Jedynki", jej dyrektor Halina Tuśnio wydała stosowny komunikat.
"Dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Peck w Suchedniowie informuje, że nie ma likwidacji w Suchedniowie żadnej ze szkół, w tym "Jedynki" także.
W dniu 09.01.2013r. powstał przy naszej placówce Społeczny Komitet Budowy Szkoły, którego głównym zadaniem jest wybudowanie dla suchedniowskich dzieci szkoły na miarę XXI wieku. Prace trwają.
W związku z organizacją nowego roku szkolnego 2013/2014 bardzo proszę rodziców o dokonanie formalności zapisu dzieci do klasy I i klasy 0. Przypominam, że uczniami klasy I mogą być dzieci sześcioletnie, a dzieci 5-letnie mają obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.
Zapraszam!
Podpisała dyrektor H. Tuśnio".
Powoli zbliża się 80-lecie, czy w nowych murach?

Nie pij za kierownicą

Na jednej z ulic Suchedniowa doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Kierujący osobowym volkswagenem stracił panowanie nad pojazdem i wjechał na zaparkowany przy drodze samochód Suzuki.
Przybyli na miejsce policjanci zbadali stan trzeźwości 59-latka i zatrzymali jego prawo jazdy, ponieważ okazało się, że był pijany, miał przeszło 2 promile alkoholu w organizmie.
Za spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości może grozić do 2 lat więzienia oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów od roku do lat 10.
Nawet takim pojazdem nie jeździmy po kielichu.

środa, 27 marca 2013

"Ludowe Mostki"

Pod takim tytułem odbyła się już piata edycja turnieju recytatorskiego w Mostkach, którego organizatorem było Stowarzyszenie Promocji Amatorskiego Ruchu Artystycznego "Między wierszami" we współpracy z Wiejskim Domem Kultury w Mostkach, Suchedniowskim Domem Kultury "Kuźnica" i Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach.
W zmaganiach brało udział 49. uczestników ze szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego, którzy zaprezentowali utwory literackie związane z naszym rejonem. Nagrodę główną zdobył Antoni Bolechowski /na pierwszym planie na zdjęciu/, uczeń "Trójki" z Suchedniowa.
W drugim rzędzie od lewej: Piotr Kogut, Piotr Herman,
Jagoda Juchniewicz, Ilona Krogulec oraz uczestnicy konkursu.

Fundusz sołecki

W poniedziałek, 25 marca, na sesji rady miasta, radni odrzucili uchwałę o likwidacji funduszu sołeckiego, co skutkuje tym, że wioski w naszej gminie otrzymają w roku 2014 pieniądze na swoje potrzeby.
Fundusz sołecki są to środki wyodrębnione z funduszu gminy, zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców. Dotychczas pieniądze z tego funduszu były wykorzystywane między innymi na budowę wiat przystankowych, udrażnianie przydrożnych rowów, zakup ulicznych koszy na śmieci.
Suchedniowscy radni.

Odwołane mecze

Prognozy pogody na najbliższe dni zapowiadają śnieg, śnieg z deszczem i mrozy, a zawodnicy, a zwłaszcza kibice nie mogą doczekać się na pierwsze mecze mistrzowskie tej "zimowej" wiosny. W sobotę, 30 marca Orlicz miał podejmować KSZO 1929 Ostrowiec Św., ale mecz nie będzie rozegrany, ponieważ na boisku zalega śnieg i lód. To już trzecia kolejka rundy rewanżowej, która została odwołana z powodu złego stanu boisk. 
Nie dojdzie również do spotkania A-klasowej Astry w Żelisławicach z tamtejszą Zielenią. Mecze zostaną rozegrane w terminie późniejszym, wyznaczonym przez Wydział Gier ŚZPN w Kielcach.

Kiedy zagrają?


W obronie szkoły

25 marca przedstawiciele Rady Rodziców i Społecznego Komitetu Budowy Szkoły przy Samorządowej Szkole Podstawowej nr 1 im. Emilii Peck w Suchedniowie wystąpili podczas sesji Rady Miejskiej w Suchedniowie w sprawie szkoły:
Radni w czasie sesji.

Nożownik w Suchedniowie!

Nie jest to wykaz mrocznych charakterów z kryminałów czy horrorów, a zawody mieszkańców Suchedniowa i okolic z pierwszej połowy XIX wieku. Na dowód tego zamieszczam fragmenty oryginalnych dokumentów Aktów Stanu Cywilnego z tamtych odległych lat, na których do zawodów przypisane są konkretne osoby. I tak :
Walerski, jeden z ostatnich kowali.

wtorek, 26 marca 2013

Kino "Kuźnica" zaprasza

Na trzy filmowe dramaty w miesiącu kwietniu i maju. W dniach 10-12 kwietnia o godz. 19.00 na film produkcji polskiej "Prosto z nieba", w dniach 19-21 kwietnia o godz. 17.00 i 19.00 na film niemiecko-francusko-austriacki "Miłość" i w dniach 31 maja-2 czerwca o godz. 17.00 i 19.00 na kolejny polski film "Syberiada Polska".

Budowa trwa nadal...

Decyzję o budowie Szkoły na Pasterniku, na działce wyznaczonej na ten cel jeszcze za czasów zaborów, podjęła Rada Gminna na posiedzeniu w dniu 16 stycznia 1929 roku.
Wysiłkiem lokalnej społeczności (m. in. opodatkowano rodziców) i dzięki zaciągniętym wówczas kredytom, rozpoczęto budowę szkoły, która trwa nadal:
1935 w pierwszej połowie października wykończono i oddano do użytku sześć sal lekcyjnych.
1936 przekazano dwie sale i pół korytarza. Jedną salę na parterze zaadaptowano na kancelarię dla kierownika szkoły i pokój nauczycielski. Wykończono balustradę żelazną na schodach oraz mieszkanie dla woźnego w suterynach szkoły.
1938 oddano jedną salę i pół korytarza na II piętrze. W całym budynku wykonano otwory okienne z parapetami z blachy oraz je pomalowano.
Przed wybuchem II wojny światowej w czterokondygnacyjnym budynku były wykończone dwa piętra i mieszkanie dla woźnego. W czasie okupacji, szkołę zajęły wojska niemieckie /1942r./ i był tam szpital dla żołnierzy niemieckich /przełom 1944/45/.
Szkoła w 1950 roku.

poniedziałek, 25 marca 2013

Rozbudowa szkoły na Pasterniku (2)

W czasie rozbudowy szkoły na Pasterniku opodatkowano mieszkańców Suchedniowa, przy czym obciążenia zależały od zamożności obywateli. Jestem ciekaw, czy sprawdziłaby się ta forma w dzisiejszych czasach.
Uroczystość otwarcia szkoły /1935/.

niedziela, 24 marca 2013

Rozbudowa szkoły na Pasterniku (1)

Po latach wraca temat szkoły na Pasterniku, dzisiejszej Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Peck. Na przełomie lat 20- i 30-tych ubiegłego stulecia podjęto szeroko zakrojoną akcję mającą na celu rozbudowę szkoły. Teraz po osiemdziesięciu latach "staruszka" wymaga kapitalnego remontu i rozbudowy. Powołano Komitet Budowy Szkoły, który kontynuuje prace zaczęte w roku 1929, ponieważ budowa tej szkoły nigdy nie była zakończona. Teraz jest ku temu okazja, ponieważ "mieszkańcy Suchedniowa zaczęli budować i wszystko wskazuje na to, że to oni zakończą tą budowę".
Szkoła w budowie /1934/.

Turniej Formacji Tanecznych

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" i Formacja Taneczna "AXIS" zapraszają na VIII Ogólnopolski Turniej Formacji Tanecznych, który zostanie rozegrany 27 kwietnia 2013 roku w hali sportowo-rehabilitacyjnej przy ul. Sportowej 3 w Suchedniowie.
Zgłoszenia zespołu należy dokonać na karcie zgłoszenia dołączonej do regulaminu do dnia 16 kwietnia 2013 roku.
Biuro organizacyjne:
Małgorzata Sosnowiec - tel. 514 050 626
Kamil Garbala - tel. 694 096 180
Tel. 41/25 43 094

sobota, 23 marca 2013

Julie zdominowały turniej

156 zawodników wzięło udział w drugim Powiatowym Turnieju Badmintona, który rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych - klasy VI (U-13), klasy IV (U-11) oraz klasy II (U-9). Do ciekawej sytuacji doszło w kategorii U-11, gdzie trzy pierwsze lokaty przypadły Juliom - Pajek, Pająk i Zubińskiej.
Miejsca na podium:
Od lewej: Maria Wierzbińska, Izabela Głowala-Działak, dyrektor,
Aleksandra Pająk, Weronika Miernik, Kamila Frontczak,
Zdzisław Włodarczyk
, sędzia, Patrycja Arabasz, Katarzyna Młodawska.

100-lecie szkoły w Ostojowie

W roku 1913 Kielecka Dyrekcja Generalna powołała w Ostojowie jednoklasową szkołę powszechną. Pierwszym kierownikiem była Irena Fabiańska. Od roku 1922 szkoła działała jako trzyklasowa. 12 kwietnia 1932 roku poświęcono kamień węgielny pod budowę siedziby szkoły, a już rok później rozpoczęto w niej zajęcia.
Uczniowie i grono nauczycielskie /1935/.

Gasimy światło

Dziś gasimy światło na godzinę w ogólnoświatowej akcji "Godzina dla Ziemi". Gasząc lampy pokazujemy, że zależy nam na tym co dzieje się z planetą. Jest to raczej symboliczny wymiar. O godzinie 20.00 między innymi zostanie wyłączone oświetlenie Pałacu Kultury w Warszawie, która z Poznaniem oficjalnie włączyła się do "Earth Hour".

Siatkarze odrobili zaległości

Siatkarze Orlicza w ostatnich dniach rozegrali dwa mecze o mistrzostwo III ligi. 19 marca przegrali w Kielcach z Trans City Castorama 1:3 (-24, -22, 22, -25). Jak widać po wynikach w poszczególnych setach walka pod siatką trwała od pierwszej do ostatniej piłki.
Dwa dni później biało-niebiescy rozegrali zaległe spotkanie w Ostrowcu z Gump i również przegrali w stosunku 1:3 (24, -23, -18, -27). Podobnie jak to było w Kielcach i tym razem suchedniowianie postawili trudne warunki gospodarzom, ale w końcówkach setów zabrakło szczęścia.
Orlicz ma do rozegranie jeszcze jeden mecz, 4 kwietnia z Lerko Kielce w Suchedniowie.
Fragment meczu siatkarzy Orlicza.
Tabela"
1. KU AZS Uniwersytet Jana Kochanowskiego Kielce 15 35 40 17 1353:1220
2. ZUS Kielce                                                               15 33 38 17 1341:1213
3. SMS UKS Gump Ostrowiec Świętokrzyski              15 32 38 23 1403:1329
4. Trans City Castorama Kielce                                    17 32 39 30 1552:1480
5. Hetman Włoszczowa                                                15 31 38 22 1366:1264
6. Oświata Solidarność Kielce                                      17 31 39 26 1471:1324
7. MKS Orlicz Suchedniów                                        17 21 28 36 1425:1386
8. Focus Kielce                                                             16 13 17 37 1104:1255
9. Lerko Kielce                                                             16   7 13 45 1114:1359
10. Sparta Zagnańsk                                                     17   5 11 48 1111:1410

piątek, 22 marca 2013

Droga Krzyżowa

W dniu dzisiejszym, tj. w piątek 22 marca ulicami Suchedniowa ksiądz proboszcz Marek Migocki po raz pierwszy poprowadził Drogę Krzyżową.
Droga Krzyżowa to w kościele katolickim piątkowe nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi  Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu. Czternaście stacji Drogi Krzyżowej to nie tylko odtworzenie wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Dla katolików są również podstawą rozważań medytacyjnych dotyczących m. in. tego, czym jest prawda, miłość, cierpienie, śmierć.
Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, przy mroźnym wietrze, parafianie licznie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej.
Droga Krzyżowa w ubiegłym roku.  (fot. M. Wolniak) 

"Marywil" na sprzedaż

Ministerstwo Skarbu Państwa po raz kolejny chce sprzedać suchedniowskie Zakłady Wyrobów Kamionkowych "Marywil". Zgłoszenia do wzięcia udziału w aukcji zbycia akcji spółki należy składać do dnia 19 kwietnia 2013 roku. Aukcja odbędzie się w dniu 23 kwietnia 2013 roku, o godzinie 12.00. Resort skarbu chce sprzedać akcje stanowiące 85 proc. kapitału zakładowego spółki.
Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja przewodów kominowych, kamionki kanalizacyjnej i kwasoodpornej oraz elementów ogrodzeniowych.
Cena wywoławcza pakietu 5 950 000 Akcji wynosi 7 616 000,00 zł. Cena wywoławcza za jedną Akcję wynosi 1,28 zł.
Minimalną wartość postąpienia za cały pakiet 5 950 000 Akcji określa się na 59 500,00 zł.
Marywil.

MASKArada z wierszem

Już po raz 15-sty będziemy obchodzić w Suchedniowie "Święto teatru". Tegoroczna Wiosna Teatralna "MASKArada z wierszem" jest konkursem artystycznym dla dzieci i młodzieży. Ma na celu popularyzację poezji oraz rozbudzania zainteresowań sztuką żywego słowa i teatrem.
Konkurs odbędzie się 12 kwietnia 2013 roku o godz. 10.00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica".
Czytelnie wypełnione karty zgłoszeniowe należy dostarczyć osobiście do 3 kwietnia 2013 roku lub przesłać drogą elektroniczną na adres: sok.kuznica@wp.pl
Więcej informacji tel 41/25 43 094

czwartek, 21 marca 2013

Marzanna na rozdaniu Oskarów

21 marca w pierwszy dzień wiosny, obchodzony jest "Dzień wagarowicza". Dawno, dawno temu, uczniowie sami sobie organizowali wagary, teraz się zmieniło - szkoła dba o zapewnienie podopiecznym atrakcji związanych z tym dniem.
Symboliczne spalenie.
Najbardziej powszechnym i znanym zwyczajem było (symbolizujące przepędzenie zimy) topienie lub spalenie słomianej kukły, zwanej Marzanną. W Samorządowej Szkole Podstawowej nr 1 odbył się konkurs dla dzieci pn. "Marzanna na rozdaniu Oskarów". Filmowe Marzanny zostały ocenione przez jury, a ich wykonawcy nagrodzeni:
1. Kamila Borowiec i Oliwia Karpińska
2. Jakub Górski i Wojciech Dulęba
3. Bartłomiej Przybylski i Łukasz Tumulec oraz Wiktoria Turczyńska i Amelia Kozłowska
Nagroda specjalna Pani Dyrektor Haliny Tuśnio przypadła Patrycji i Milenie Cisek.
Po filmowej gali, Marzanna wykonana przez uczniów klasy 3 została "komisyjnie" spalona ku rychłemu nadejściu prawdziwej wiosny.

Palmy wielkanocne

Suchedniowski Ośrodek Kultury "KUŹNICA" zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pn: "Wielkanoc w sztuce ludowej", którego tematem będą "Palmy wielkanocne". Konkurs polega na przygotowaniu palmy lub palm jak najwierniej związanych z tradycją w zakresie formy, materiału, wielkości i techniki wykonania.
Wystawa prac będzie po świętach, a rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi 12.04.2013 r. podczas "XV Suchedniowskiej Wiosny Teatralnej "MASKArada z wierszem".
Prace należy dostarczyć w  terminie do 27 marca 2013 r. do suchedniowskiej "Kuźnicy".


Odwołane mecze

Wydział Gier Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej w Kielcach odwołał mecze mistrzowskie w IV lidze wyznaczone na 23/24 marca, ze względu na niesprzyjającą aurę i zły stan boisk piłkarskich.
Spotkania Orlicza z  Sokołem Rykoszyn i Partyzantem Radoszyce najprawdopodobniej zostaną rozegrane w czerwcu, a ostatnia, obligatoryjna kolejka przesunięta na inny termin.
Piłkarze jeszcze muszą poczekać na takie warunki do gry.

środa, 20 marca 2013

Konkurs "Mikroprzedsiębiorca Roku"

Fundacja Kronenberga organizuje konkurs Mikroprzedsiębiorca Roku, którego celem jest wspieranie przedsiębiorczości, zachęcanie do zakładania własnych firm oraz wyróżnianie i promowanie najlepszych z nich jako przykładów efektywnych działań gospodarczych.
Do konkursu mogą przystąpić przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż 10 pracowników, a roczny obrót lub całkowity bilans roczny ich przedsiębiorstw nie przekracza 2 milionów euro.
Zwycięzca konkursu  otrzyma nagrodę główną w wysokości 40 000 zł oraz tytuł „Mikroprzedsiębiorcy Roku 2013”.
Ponadto zostaną przyznane wyróżnienia w trzech kategoriach, po 15 000 zł każda.
Kapituła Konkursu może uhonorować wybrane firmy dodatkowymi wyróżnieniami.
Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom podczas uroczystej gali w Sali Notowań Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w czerwcu 2013 roku.
Więcej informacji na stronie http://dofinansowaniedlafirm.pl/ lub na stronach Fundacji Kronenberga

Zimą wiosna

Dopiero wróciłem, szukałem wiosny i mogę napisać, że.tuż po południu, dokładnie o 12.02, słońce znalazło się w punkcie równonocy wiosennej rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę. Nieco dłużej będziemy musieli poczekać na wiosnę klimatyczną, a więc porę, gdy temperatura będzie się wahała w granicach 10 stopni  w skali Celsjusza.
Jest to 79 dzień roku, a do końca pozostało 286 dni, które są jednak już coraz dłuższe. Wschód słońca 5.39, a zachód 17.49. Dzień trwa 12 h 11'.
A czy wiecie, że według kalendarza hebrajskiego mamy rok 5773, a według islamskiego 1434.
Jeszcze informacja dla obżartuchów, dzisiaj mamy "Dzień Bez Mięsa".
Póki co zima na dworze i można parafrazować znany przebój "wiosna, wiosna wkoło, zawyły psy...", ale co tam, słoneczko zaczyna przygrzewać, wiosną budzą się...
Czy to wiosna?

wtorek, 19 marca 2013

Rozbudowa "Jedynki"

Społeczny Komitet Budowy Szkoły przy Samorządowej Szkole Podstawowej nr 1 im. Emilii Peck w Suchedniowie zwraca się z serdeczną prośbą o pomoc w zebraniu środków finansowych na dokończenie budowy naszej placówki.
Wkrótce opublikuję, jak zbierano fundusze na rozbudowę tej samej szkoły w latach 30-tych ubiegłego stulecia.

Ulica Ryszarda Miernika

Być może za wcześniej, aby poruszać ten temat, ale Tadeusz Zubiński, pisarz, a prywatnie mój kolega zaproponował, aby jedną z ulic w Suchedniowie nazwać imieniem zmarłego poety, prozaika, rzeźbiarza w jednej osobie, czyli Ryszarda Miernika.
Ryszard Miernik w kieleckim "gniazdku".
Popieram ten pomysł. Sylwetki tego niezwykłego człowieka chyba nie trzeba nikomu bliżej przedstawiać. Apeluję do stowarzyszeń i organizacji działających w Suchedniowie, a przede wszystkim do władz Miasta i Gminy na czele z burmistrzem Tadeuszem Bałchanowskim oraz Rady Miasta z jej przewodniczącym Eugeniuszem Bugałą o podjęcie stosownych działań. Można nazwać jego imieniem plac przed UMiG.
Jest jeszcze wiele osób, które zasługują na ich upamiętnienie w ten sposób, chociażby Franciszek Gładysz. Stadion miejski mógłby nosić imię Jana Karasia, działacza sportowego, itd.

poniedziałek, 18 marca 2013

Licytacja z roku 1838

Jak widać z poniższego dokumentu już na początku XIX wieku w Suchedniowie były poddawane licytacji domy, w tym przypadku posiadłość akcjonariusza Ekonomii Suchedniów.
Ulica Bodzentyńska, budynki pogórnicze /1932/.
"Dziennik Urzędowy Guberni Sandomierskiej nr 5 Radom 23 stycznia/4 lutego 1838r.
N. 3,607. Sekc. Dóbr dnia 11/23 stycznia 1838r. podaje do publicznej wiadomości, iż na mocy Reskryptu Kommissyi Rządowej Przych. i Skarbu z dnia 24 listopada/6 grudnia 1837r. N. 86,787 odbywać się będzie na dniu 14/26 lutego b. r. od godziny 12 z południa w Sali posiedzeń Rządu Gubernialnego, głośna in minus licytacya na następujące entrepryzy jak to:
Na entrepryzę reperacyi domu dla Aktuaryusza Ekonomii Suchedniów od summy Złp. 860 gr. 7 oprócz drzewa które w naturze z lasów Rządowych w wartości Złp.  22 gr. 18 wydane zostaje". (tekst oryginalny).

O Puchar Burmistrza

W dniu 14 marca rozegrano Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów z udziałem drużyn reprezentujących pięć szkół gimnazjalnych.
Podopieczni Szymona Lecha z meczu na mecz spisywali się coraz lepiej. W pierwszym spotkaniu przegrali z Gimnazjum nr 2 ze Skarżyska 0:2, w drugim zremisowali 2:2 po bramkach Wawrzeńczyka i Zolbacha z Gimnazjum z Łącznej. A ostatnie dwa wygrali, najpierw z teamem ze Skarżyska Kościelnego 3:2 (Zolbach 2, Pająk), a następnie z Bliżynem 2:1 (Sikora, Zolbach).
Suchedniowianie grający w składzie: Bartłomiej Wawrzeńczyk, Patryk Relidzyński, Mateusz Sikora, Bartłomiej Graba, Seweryn Karaś, Piotr Mądzik, Bartosz Pająk, Dawid Zolbach zajęli 3. miejsce. Zwyciężyła drużyna ze Skarżyska, przed Łączną.
Fragment meczu w piłce nożnej halowej.

niedziela, 17 marca 2013

Początki szkoły żeńskiej

W dniu 19 lipca 1926 roku na pierwszym posiedzeniu spotkał się Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Szkoły Zawodowej w Suchedniowie.
Zajęcia praktyczne /czerwiec 1927/.
Przede wszystkim określono charakter szkoły i opracowano tymczasowy statut Szkoły Zawodowej Żeńskiej. Postanowiono wystąpić „do Ministerjum W. R i O. P o udzielenie koncesji na powyższą szkołę” oraz do Urzędu Gminy w Suchedniowie i do Wydziału Powiatowego Sejmiku w Kielcach o udzielenie Zarządowi "zadeklarowanych zapomóg celem pokrycia wydatków w związku z uruchomieniem szkoły".
Zajęcia teoretyczne w roku szkolnym 1934/35.
Od Rady Opiekuńczej bursy przy byłej preparandzie przyjęto „akta nabycia 12. morgowej kolonji i dokumenty dotyczące starań Rady Opiekuńczej bursy przy byłej preparandzie o otwarcie szkoły rzemieślniczo-przemysłowej”.
Zwrócono się z prośbą do p. Zenona Ruzikowskiego, byłego kierownika preparandy, aby był łaskaw przyjąć mandat Dyrektora Średniej Szkoły Zawodowej Żeńskiej.
Takie były początki utworzenia Średniej Szkoły Zawodowej Żeńskiej w miejscu zlikwidowanej preparandy.
Uczennice IIa w roku szkolnym 1935/36.

Charytatywnie w siatkówkę

W suchedniowskiej hali odbył się charytatywny turniej siatkówki, zorganizowany dla dwóch dziewczyn zmagających się z chorobami. Udział wzięło 11 drużyn z Orońska, Gąsaw Rządowych, Waśniowa, Starachowic, Parszowa, Baszowic, Wzdołu Rządowego i miejscowe. Zespoły rywalizowały w dwóch grupach, a następnie rozegrano półfinały i finał.
Pioruny w akcji (fot. M. Kania).
Zwyciężył team Pioruny z Suchedniowa, który w finale ograł Gąsawy Rządowe. Pioruny grały w składzie: Belicki, Działowski, Garbala, Marszałek, Stępień, Zatorski (siatkarze Orlicza), a ponieważ w innych składach również można było spotkać zawodników reprezentujących inne kluby, jak chociażby z Efektora Kielce - młoda plus liga, STS Skarżysko i Orlicza (Dróżdż, Kosowski, Dziarmaga), więc zawody stały na dobrym poziomie i przyniosły wiele emocji.
Zwycięska drużyna Pioruny, symbolicznie przekazała zdobyty puchar p. Agnieszce, za którą i jej koleżankę mocno ściskają kciuki w ich walce z chorobami.

sobota, 16 marca 2013

ZMP "zaopiekował" się drużynami ZHP

W latach powojennych, gdy kierunki działania były wytyczane przez PZPR, również organizacje harcerskie musiały się im podporządkować. Jednym ze sposobów wpływu na druhów była "opieka" młodzieżowej organizacji ideowo-politycznej ZMP.
Suchedniowscy harcerze w latach 30-tych.
"W Suchedniowie pod koniec lutego 1950 roku odbyło się walne zebranie przedstawicielstwa ZHP ośrodka harcerskiego Suchedniów. Obradom przewodniczył kol. Ryszard Włodarczyk, komendant ośrodka.
Oprócz licznie przybyłych druhen i druhów, na zebraniu był obecny przedstawiciel PZPR.
Przedmiotem obrad były sprawy organizacyjne, a przede wszystkim sprawa współpracy ze Związkiem Młodzieży Polskiej, która dotychczas nie była zbyt aktywna.
Istniejące w Suchedniowie koła ZMP w liczbie 10, wzięły pod opiekę każdą z drużyn harcerskich.
Następnie przedstawiciel PZPR tow. Adamczyk wygłosił przemówienie, w którym wezwał wszystkich zebranych do dalszej i owocnej pracy harcerskiej, ręka w rękę z ZMP".

Mammografia

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych NZOZ Medica realizuje świadczenia zdrowotne w ramach umowy z NFZ.
W czwartek, 21 marca w mammobusie firmy Medica obok Urzędu Miasta i Gminy przy ulicy Fabrycznej będą wykonywane bezpłatne badania mammograficzne w technologii cyfrowej.
Badania są przeznaczone dla Pań w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii.
Infolinia i zapisy: 42 254 64 10 lub 517 544 004.
Wskazane jest, aby uczestniczka programu przyniosła zdjęcia mammograficzne z poprzednich rund skryningu w celu ich porównania z aktualnym wynikiem badania.

piątek, 15 marca 2013

List gończy

Na początku XIX wieku, w czasie rozkwitu Suchedniowa, przybywała tu siła robocza nawet spoza granic kraju. Nie wszystkim pasowała taka praca i często ją porzucali, o czym świadczy list gończy Naczelnika Guberni Sandomierskiej z 30 stycznia 1841 roku.
Ruiny dawnej kuźnicy "Baltazarek".

"W skutek doniesienia przez Zarząd Górniczy okręgu wschodniego na zlecenie JW. Naczelnika Guberni Sandomierskiej z d. 7/19 Grudnia r. z. N. 4.393 nastąpionego, poleca ścisłe śledzenie robotników na liście dołączającej się zamieszczonych, którzy za wpływem Kommissanta Winkler sprowadzeni z Galicyi Austryackiej do rąbania sążni w okręgu wschodnim dla fabryk pocisków wojskowych potrzebnych bez wiedzy i nie dopełniwszy zobowiązania się nadto winni na rachunek roboty znaczny forszus pieniężny w Mcu Grudniu r. z. z zakładu Mroczków zbiegli, dla czego w razie wykrycia tych ludzi winni bydź dostawieni do Zakładów Górniczych Okręgu Wschodniego w Suchedniowie.
Suchedniów dnia 18/30 Grudnia 1840r. Za zgodność (pod.) Nowakowski".
Do tego pisma była załączona lista około 100 osób.

Konkurs krasomówczy

W ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka, o czym już informowałem, również w Szkole Podstawowej nr 3 przeprowadzono IX Szkolny Konkurs Krasomówczy pod hasłem "Piękna kraina Juliana Tuwima".
W konkursie wzięło udział 15. uczniów z klas IV-VI. Jury najwyżej oceniło występ Pauliny Śmigiel oraz wyróżniło Martę Świtek, które otrzymały dyplomy i książki, a wszyscy uczestnicy słodycze i zakładki do książek.
Konkurs zorganizowały nauczycielki Aleksandra Gołębiowska i Małgorzata Rek.

Wygrali III rzut ŚLG

Suchedniowscy badmintoniści reprezentujący swoją szkołę w Świętokrzyskiej Lidze Gimnazjalnej odnieśli zwycięstwa w III rzucie tych rozgrywek.
W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce wywalczyła Izabela Pajek, wyprzedzając Katarzynę Ziębę i Monikę Kamińską, piąta była Wioletta Staszewska.
Wśród chłopców na najwyższym stopniu podium stanął Patryk Kwaśniewski, trzeci był Wojciech Dulęba, piąty Bartłomiej Wawrzeńczyk, a dziesiąty Jakub Kutwin.
Teamy nasze zajęły pierwsze lokaty w klasyfikacji drużynowej.
Fragment meczu badmintonowego.

czwartek, 14 marca 2013

Sprawcy włamania zatrzymani

Kilka dni temu doszło do włamania do jednego z zakładów produkcyjnych w Suchedniowie. Sprawcy zdemontowali instalacje elektryczną, której wartość wyniosła ok. 70 tys. złotych.
Sprawą włamania zajęli się funkcjonariusze z suchedniowskiego Komisariatu. Zatrzymano dwóch 43-letnich mieszkańców naszego miasta podejrzanych o to przestępstwo, którym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Konkurs ortograficzny

W dniach 4-9 marca szkoła "Jedynka" gościła uczestników IX Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego im. Emilii Peck, który przebiegał pod hasłem "Język ojczysty - dodaj do ulubionych".
Uczestnicy konkursu.
Do konkursu przystąpiło 18. uczniów reprezentujących szkoły z Łącznej, Gozdu, Ostojowa oraz suchedniowskie "Trójkę" i "Jedynkę". Laureaci konkursów szkolnych pisali dyktando "Burza nad jeziorem" opracowane przez Grażynę Jarczyńską, polonistkę z SP nr 5 ze Skarżyska.
W trakcie pisania dyktanda.
Jury przyznało pierwszą lokatę Jakubowi Kabała (Łączna). Dwie równorzędne drugie przypadły Natalii Chrząszcz i Weronice Miernik (obie SP 3), a trzecie Weronice Chaba (Gózd). Ponadto zostały przyznane wyróżnienia dla Karoliny Kargul (Gózd) i Małgorzaty Zep (SP 1).
Najlepsi z najlepszych.
Konkurs był rozgrywany w związku z XXI Tygodniem Kultury Języka obchodzonym w tych dniach w województwie świętokrzyskim i w "Jedynce" były organizowane towarzyszące temu imprezy.

Inauguracja "wiosny" później

Wydział Gier Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej w Kielcach przełożył pierwszą kolejkę spotkań o mistrzostwo IV ligi.
Nowy termin spotkania Orlicza z drużyną Sokół-Nordkalk w Rykoszynie został wyznaczony na środę 3 kwietnia godz. 16.45.
O ile warunki atmosferyczne i stan boisk będą zadawalające, to biało-niebiescy przystąpią do rozgrywek 24 marca grając o godzinie 14.00 z Partyzantem w Radoszycach.
Tydzień później, 30 marca (Wielka Sobota) na boiska wybiegną piłkarze klasy A. Suchedniowska Astra w tym dniu zagra w Żelisławicach z Zielenią o godz. 13.00.
Fragment czwartoligowego meczu Orlicza.

środa, 13 marca 2013

Papież z Argentyny

Kardynał Jorge Bergoglio z Argentyny został wybranym Papieżem i przyjął imię Franciszek I.

Rekordowe bezrobocie

Telewizja TVP Info w programie o bezrobociu wyświetliła na żółtym pasku szokującą informację o 80% bezrobociu w Suchedniowie. Proszę sobie wyobrazić grupkę 10-osobową, z której dwie osoby idą do pracy, a pozostałe 8 zostaje w domu.
Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce w roku 2013 ulegnie dalszemu obniżeniu do 1,3 procent jak wynika z opublikowanego w poniedziałek przez Narodowy Bank Polski projekcji inflacji i wzrostu PKB. Inflacja ma się trwale obniżyć do poziomu ok. 1,5 proc., a to nie jest dobrą wiadomością dla suchedniowian.

"Śmieciowe" do 15 kwietnia

Od 1 lipca 2013 roku na gminy został nałożony obowiązek gospodarowania odpadami. Obowiązkiem gminy będzie zagospodarowanie wszystkich odpadów odebranych od mieszkańców. Gmina, w drodze przetargu, wyłoni firmę, która będzie realizowała zbiórkę odpadów na terenie całej gminy. 
Każdy właściciel, współwłaściciel, użytkownik, najemca lub inny podmiot władający nieruchomością powinien
do 15 kwietnia 2013 roku
złożyć deklarację, w której należy podać ilość domowników zamieszkujących pod danym adresem.
W przypadku niezłożenia deklaracji, wysokość opłaty określi Gmina w drodze decyzji administracyjnej, na podstawie danych z ewidencji ludności.
Stawki opłat, określone uchwałą Rady Miejskiej w Suchedniowie, będą wynosić:
5 zł od osoby (miesięcznie) - za odpady zbierane w sposób selektywny (segregacja)
6 zł od osoby (miesięcznie) za odpady zbierane w sposób nieselektywny (zmieszane).
Opłata wnoszona będzie bez wezwania w terminie do 15 dnia każdego miesiąca.