Dopiero co pisałem o szachistach ze Świetlicy Środowiskowej, a już mamy pierwszy "Mikołajkowy Turniej Szachowy", który odbędzie się 5 grudnia o godzinie 16.30 w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Współorganizatorem imprezy są Rycerze Kolumba. Podobne turnieje odbywają się między innymi w Kielcach i w Starachowicach. Mam nadzieję, że ten Suchedniowski na stałe wpisze się do sportowego kalendarzyka. W naszym mieście i gminie mamy wielu młodych szachistów, którzy odnosili już sukcesy na tym polu, a to tylko może być zapowiedzią wielu emocji sportowych.
Zgłoszenia przyjmowane są w sekretariatach szkół i w Świetlicy Środowiskowej przy ul. Kościelnej 7.
STRONA O HISTORII MIASTA, ALE NIE TYLKO. BĘDZIE MOŻNA PRZECZYTAĆ INFORMACJE ODNOŚNIE KULTURY, ROZRYWKI, SPORTU ITP. ITD. ZAPRASZAM SZYMON PIASTA
Strony
▼
niedziela, 30 listopada 2014
Liderzy stracili punkty
W sobotę, 29 listopada rozegrano 3 kolejkę Suchedniowskiej Ligi Futsalu. Była to runda remisów, ponieważ aż trzy mecze zakończyły się podziałem punktów. W najciekawszym spotkaniu Blaugrana prowadziła na siedem minut przed końcem 5:3, ale AKS zdołał doprowadzić do remisu. Również w pojedynku "Hotelarzy" z "Urzędnikami", ci pierwsi prowadzili 2:0, ale UMiG zdołał doprowadzić do remisu 2:2, pomimo, że Paweł Bałchanowski strzelił trzy bramki, ale jedna była samobójcza. Również Paweł Łapka trafiał do siatki swojej i rywali. Tradycyjnie nie zabrakło hat-tricków, tym razem w wykonaniu Piotra Grudniewskiego i Marcina Więckowskiego dla Astry oraz Macieja Nowaka dla Radcar. Liderzy Hotel Świętokrzyski i Inter Cars stracili pierwsze punkty, a MPower miał wolny termin.
Dwie nasze firmy w setce
W ogłoszonym przez "Echo Dnia" rankingu najbogatszych firm w województwie świętokrzyskim znalazły się dwie z gminy Suchedniów. "Złotą Setkę 2013" otwiera Kolporter, który również w latach 2012 i 2011 był na pierwszym miejscu. 59. lokatę zajęło Przedsiębiorstwo Usług Specjalistycznych Termatex z Ostojowa, a 80. Kleen Tex z Suchedniowa, obie firmy w poprzednich dwóch latach nie były notowane na wspomnianej liście.
27 lat Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej
W miejscu dawnego Domu Parafialnego, który był wzniesiony w latach 30-tych ubiegłego stulecia, po pracach remontowo-budowlanych otwarto Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II. Uroczystego poświęcenia dokonał Prymas Polski kardynał Józef Glemp w dniu 30 listopada 1987 roku. W Ośrodku prowadzona jest nie tylko działalność kulturalna, znalazło się tam miejsce na kancelarię parafialną oraz dla świetlicy parafialnej. Ponadto po adaptacji sal, prowadzi tam swoją działalność koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Suchedniowska Korporacja Samorządowa.
Siatkarze przegrali z akademikami
W piątek, 28 listopada siatkarze trzecioligowego Kajrox Orlicza podejmowali AZS UJK Kielce, jednego z faworytów do tytułu mistrzowskiego. Biało-niebiescy nie sprostali akademikom i przegrali 0:3 (-17, -17, -16). Goście byli zespołem lepszym, a ponadto nasza drużyna grała nierówno, tracąc seryjnie po kilka punktów.
Orlicz: Garbala, Działowski, Siwoń, Zatorski, Tusznio, Belicki, Marszałek, Stępień, Dróżdż. Suchedniowianie kolejny mecz rozegrają 5 grudnia we Włoszczowie.
Orlicz: Garbala, Działowski, Siwoń, Zatorski, Tusznio, Belicki, Marszałek, Stępień, Dróżdż. Suchedniowianie kolejny mecz rozegrają 5 grudnia we Włoszczowie.
"Andrzejki" w świetlicy parafialnej
Dzisiaj są imieniny Andrzeja, a więc czas zabaw i prywatek tzw. Andrzejek. W Świetlicy Parafialnej nie zapomniano o tej tradycji i w środę, 26 listopada została zorganizowana Zabawa Andrzejkowa. Jak nakazuje zwyczaj, dzieci miały szansę poznać swoją przyszłość za sprawą przygotowanych specjalnie dla nich przepowiedni i wróżb. Zwiedzały kolejne salony wróżbiarskie, gdzie mogły się w nich dowiedzieć, na podstawie horoskopów i kart, jaka czeka ich przyszłość, jak chociażby w jakim zawodzie będą pracowały, gdzie będą mieszkać, jakiej marki będą miały samochód, a nawet imię swojej sympatii. Wróżbom tym oczywiście towarzyszyły wspólne tańce i zabawy z poczęstunkiem.
sobota, 29 listopada 2014
Suchedniów Wczoraj
Z myślą o nadsyłanych zdjęciach dawnego Suchedniowa utworzyłem nową stronę Suchedniów Wczoraj. Jest dostępna na Facebooku pod adresem TUTAJ.
Głosujemy dla Przedszkola
Przedszkole Samorządowe im. Jana Pawła II w Suchedniowie bierze udział w konkursie "Wielki Konkurs Ekologiczny dla przedszkoli - ZWIERZAKOLUBNI". Do wygrania są atrakcyjne nagrody, ale by trafiły do naszych maluchów, potrzebna jest Wasza pomoc. Konkurs polega na oddaniu głosu na konkretne przedszkole, a właściwie na pracę wykonaną przez dzieci z tej placówki. Suchedniowskie przedszkolaki zgłosiły pracę "Żółwiaczki zwierzaczki - Foliuś i Błękitek". Aby zagłosować na naszych, należy wejść na stronę http://www.buliba.pl/konku…/wielki-konkurs-ekologiczny-2014/ wybrać panel "DLA GŁOSUJĄCYCH" i dalej "GALERIA", a potem kliknąć "Zobacz prace!". W okienku "Szukaj" wpisać Suchedniów i potwierdzić "Enter". Myślę, że nie jest to skomplikowane.
Przed głosowaniem konieczna jest rejestracja w serwisie Buliba.pl. Instrukcja jak się zarejestrować znajduje się w linku poniżej dotyczącym głosowania.
Przed głosowaniem konieczna jest rejestracja w serwisie Buliba.pl. Instrukcja jak się zarejestrować znajduje się w linku poniżej dotyczącym głosowania.
Szachy w świetlicy parafialnej
W świetlicy parafialnej utworzono sekcję szachową. Od października odbywają się cotygodniowe zajęcia z tej gry królewskiej, jak potocznie są nazywane szachy. Wymagają one wiedzy, koncentracji, umiejętności przewidywania. I między innymi te cechy wyrabiają sobie dzieci podczas nauki gry w szachy, prowadzonej przez instruktora Romana Kaput. Być może wkrótce będzie głośno nie tylko o szachistach z "Trójki", ale również ze świetlicy parafialnej. Według mnie był to bardzo dobry pomysł opiekunów, ponieważ gra w szachy to nie tylko rozwój intelektualny, ale i odciągnięcie dzieci od komputerów.
Zdjęcia Suchedniowa i jego mieszkańców
Suchedniowscy Burmistrzowie. |
Przechodząc ulicami naszego miasta i w jego okolicach spotykamy ciekawe miejsca i mijamy niejednokrotnie nieznanych nam ludzi. Co z tych obrazów pozostaje w naszej pamięci? Sięgnijcie po aparaty i uwiecznijcie te momenty.
Zatrzymajcie się z aparatem i spróbujcie pokazać te miejsca i osoby innym spojrzeniem. Ulice i ich zabudowa oraz życie mieszkańców są wdzięcznym tematem. A jeżeli zrobiliście to już wcześniej, to podzielcie się z innymi swoimi zdjęciami, na których zapisaliście piękno, niezwykłość i magię miejsc znanych i nieznanych w naszej gminie.
Zapraszam nie tyle do konkursu, co do prezentacji i promowania ciekawych miejsc na terenie miasta i gminy Suchedniów, życia codziennego jego mieszkańców oraz przypomnienia archiwalnych zdjęć. Celem jest poznawanie nowych, interesujących zakątków i zarazem uwiecznienie ich na zdjęciach, z myślą o następnych pokoleniach.
Oto trzy kategorie:
- osoby (m.in.: wszystkie aspekty życia codziennego, wydarzenia sportowe i kulturalne itd.)
- miejsca (ulice, domy, inna zabudowa)
- zdjęcia ze starych albumów (przedstawiające wyjątkowe miejsca i życie w dawnym Suchedniowie)
Jak widać celowo pominąłem przyrodę, ponieważ to temat oklepany, a ponadto konkursy na ten temat przeprowadza Nadleśnictwo Suchedniów. Każda fotografia powinna posiadać krótki opis (miejsce wykonania, orientacyjna data wykonania, ewentualny opis co przedstawia).
Zdjęcia należy przesłać do 21 grudnia 2014 roku na adres piasta.szymon@gmail.com
Dla najciekawszych prac przewidziane są nagrody. Nadesłanie zdjęć jest równoznaczne ze zgodą na ich opublikowanie na stronie Nasz Suchedniów. Jest też pierwsza propozycja Adama, pomysłodawcy konkursu, zdjęcie w kategorii osoby - "Suchedniowscy Burmistrzowie".
Przyszłe mistrzynie grzebienia
Patrycja w czasie konkursu. |
piątek, 28 listopada 2014
Ministranci z Ostojowa liderem!
Bardzo dobre występy zanotowały trzy nasze zespoły rywalizujące w Lidze Ministrantów. W kategorii szkół podstawowych Suchedniów rozgromił Bór 11:1, a Ostojów był jeszcze skuteczniejszy aplikując Kościelnemu 12 bramek, nie tracąc żadnej. W tabeli prowadzi Ostojów 12 punktów (5 meczów), przed Bliżynem 9 pkt. (3), NSJ 9 (4), Suchedniowem 6 (4), Borem 3 (4), Kościelnym 3 (4) i Ostrą Bramą 0 (4). W klasyfikacji strzelców na drugim miejscu jest Kacper Tumulec (Suchedniów) - 10 goli, a Dawid Arabasz (Ostojów) ma 7 trafień.
W kategorii gimnazjów, drużyna z Suchedniowa powtórzyła wyczyn młodszych kolegów i również wygrała z Borem 11:1. Prowadzi Bliżyn 9 (4), przed Franciszkanami 7 (4), Suchedniowem 6 (4), NSJ 6 (4), Pogorzałym 4 (4) i Borem 3 (4). W klasyfikacji strzelców prowadzi Mateusz Tumulec z 10 golami.
W kategorii gimnazjów, drużyna z Suchedniowa powtórzyła wyczyn młodszych kolegów i również wygrała z Borem 11:1. Prowadzi Bliżyn 9 (4), przed Franciszkanami 7 (4), Suchedniowem 6 (4), NSJ 6 (4), Pogorzałym 4 (4) i Borem 3 (4). W klasyfikacji strzelców prowadzi Mateusz Tumulec z 10 golami.
Rocznica śmierci Marka Garbali
Świąteczna Zbiórka Żywności
Kielecki Bank Żywności organizuje Świąteczną Zbiórkę Żywności w dniach 28-30 listopada. W piętek w godz. 14-20, w sobotę 9-19, w niedzielę 10-15. Aby wziąć udział w zbiórce wystarczy podczas zakupów w najbliższy weekend kupić dodatkowy produkt i przekazać wolontariuszom Banku Żywności dyżurującym w sklepach. Produktami, które głównie są zbierane są: olej, cukier, ryż, makaron, słodycze, konserwy, dżemy. Produkty zebrane podczas zbiórki trafią do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, bezdomnych, chorych, niepełnosprawnych, a także do wielu innych osób, których nie stać na zakup żywności. Zbiórka zostanie przeprowadzona w 105 sklepach, w tym w Tesco i w Biedronce w Suchedniowie.
Dawne partyjki
Partyjka brydża /1974/. |
Digitalni tubylcy to generacja wychowana w świecie nowych technologii, 24-godzinnej telewizji, komputerów i całej masy cyfrowych gadżetów. Jeśli czegoś nie wiedzą, to raczej włączą laptopa i poszukają potrzebnych informacji, niż sięgną po encyklopedię, nie wspominając już o wybraniu się do biblioteki. Znajomości nawiązywane są za pomocą skype. Jest to pokolenie, które nie zna świata bez komputerów i internetu, to własnie digitalni tubylcy, których mózgi ukształtowały się pod wpływem nowych technologii.
25 rocznica śmierci Michała Dąbrowskiego
28 listopada 1989 roku w Suchedniowie zmarł Michał Dąbrowski, były dyrektor Suchedniowskiej Fabryki Odlewów [FUT]. Pracę zaczynał jako tokarz w Fabryce Maszyn Rolniczych w Lublinie, by później pokonywać kolejne szczeble kariery: technika w Suchedniowskiej Fabryce Odlewów i w Hucie „Ludwików” w Kielcach, urzędnika w Spółce Akcyjnej - Towarzystwo Akcyjne Przemysłu Metalurgicznego w Radomsku, nauczyciela w Publicznej Szkole Dokształcającej Zawodowo w Radomsku, kierownika produkcji w firmie F. Rademacher w Bytomiu, pełnomocnika w firmie Karl Schmidt-Konstrukcje Żelazne, właściciela firmy SPAW-Warsztaty Konstrukcyjno-Mechaniczne w Bytomiu, technika mechanika w Spółdzielni Rzemieślniczej Warsztat „Norma” w Bytomiu. W Suchedniowie był: kierownikiem technicznym, zastępcą dyrektora technicznego, starszym technologiem, dyrektorem naczelnym, zastępcą dyrektora ds. administracyjno-handlowych w Fabryce Urządzeń Transportowych.
W okresie okupacji brał czynny udział w strukturach ZWZ, a następnie AK; zaangażowany w produkcję pistoletu maszynowego „Sten”; po wyzwoleniu współtwórca rozwoju FUT poprzez jego rozbudowę oraz zmianę profilu produkcyjnego od łańcuchów „Galla” do samojezdnych wózków podnośnikowych; przewodniczący MRN w Suchedniowie; udzielał się w inicjatywach społecznych, m. in. przy budowie szkoły i zbiornika wodnego. Miał wiele odznaczeń, w tym m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta, „Medal wojska”, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, krzyż „Za zasługi dla ZHP”, „Rozeta z Mieczami” do krzyża „Za zasługi dla ZHP” i liczne odznaczenia resortowe i regionalne.
W okresie okupacji brał czynny udział w strukturach ZWZ, a następnie AK; zaangażowany w produkcję pistoletu maszynowego „Sten”; po wyzwoleniu współtwórca rozwoju FUT poprzez jego rozbudowę oraz zmianę profilu produkcyjnego od łańcuchów „Galla” do samojezdnych wózków podnośnikowych; przewodniczący MRN w Suchedniowie; udzielał się w inicjatywach społecznych, m. in. przy budowie szkoły i zbiornika wodnego. Miał wiele odznaczeń, w tym m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta, „Medal wojska”, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, krzyż „Za zasługi dla ZHP”, „Rozeta z Mieczami” do krzyża „Za zasługi dla ZHP” i liczne odznaczenia resortowe i regionalne.
czwartek, 27 listopada 2014
Zaproszenie na sesję Rady Miejskiej
Radni kadencji 2010-2014. |
- złożenia ślubowania przez radnych Rady Miejskiej
- wybór przewodniczącego Rady Miejskiej
- wybór wiceprzewodniczących Rady Miejskiej
- złożenie ślubowania przez Burmistrza Miasta i Gminy
Orlicz po rundzie jesiennej
Za nami runda jesienna sezonu 2014/15 na czwartoligowych boiskach. Piłkarze zawiesili buty na kołkach. Czas więc na podsumowanie pierwszej części sezonu.
Kadra Orlicza jaka jest, wszyscy sympatycy klubu wiedzą. Nie możemy więc od naszych piłkarzy wymagać za wiele, ale nie może się powtórzyć wynik z Kajetanowa. Jeszcze nigdy Orlicz, w prawie 100 letniej historii nie przegrał w takim stosunku - 1:10 to klęska i hańba.
Biało-niebiescy w piętnastu spotkaniach zdobyli 13 punktów, co daje średnią poniżej punktu na mecz 0.87), złożyły się na to 4 wygrane (MKS Zdrój Busko, Neptun Końskie, Naprzód Jędrzejów, Hetman Włoszczowa) i remis z Pogonią Staszów. Cała zdobycz punktowa odnosi się do własnego boiska, na wyjazdach na sześć spotkań, wszystkie zostały przegrane - dokonali tego jako jedyny zespół w lidze.
Biało-niebiescy w piętnastu spotkaniach zdobyli 13 punktów, co daje średnią poniżej punktu na mecz 0.87), złożyły się na to 4 wygrane (MKS Zdrój Busko, Neptun Końskie, Naprzód Jędrzejów, Hetman Włoszczowa) i remis z Pogonią Staszów. Cała zdobycz punktowa odnosi się do własnego boiska, na wyjazdach na sześć spotkań, wszystkie zostały przegrane - dokonali tego jako jedyny zespół w lidze.
Odbiór odpadów w grudniu
Urząd Miasta i Gminy Suchedniów informuje, że nastąpiła zmiana terminów w odbiorze odpadów w miesiącu grudniu 2014 roku. Dotyczy to odbioru szkła, plastiku i popiołu. Nowe terminy odbioru:
szkło - 29 grudnia 2014r. (poniedziałek)
plastik - 30 grudnia 2014r. (wtorek)
popiół - 31 grudnia 2014r. (środa)
szkło - 29 grudnia 2014r. (poniedziałek)
plastik - 30 grudnia 2014r. (wtorek)
popiół - 31 grudnia 2014r. (środa)
Początki aptekarstwa w Suchedniowie
Strona tytułowa księgi. |
Pierwsze wzmianki dotyczące działalności apteki w Suchedniowie podają rok 1879. Dowiedzieć się tego możemy na podstawie "Księgi do zapisywania poleceń od Władz" z 1878 roku. Księga została wydana z Oddziału Lekarskiego Kieleckich Władz Gubernialnych w dniu 19 grudnia 1878 roku o czym informuje wpis na ostatniej stronie podpisany przez Inspektora Medycznego, Asesora Farmacji i Sekretarza Oddziału. Księga zawiera wpisy po lewej stronie aktów przychodzących do apteki z Kieleckiego Urzędu Lekarskiego, a z prawej wpisy korespondencji wysłanej do w/w Urzędu. Rubryki są dwujęzyczne: rosyjskie i polskie. Pierwszy wpis pochodzi z 23 lutego 1879 roku i tę udokumentowaną datę należy uważać za rozpoczęcie działalności apteki w Suchedniowie.
Natomiast pierwsza udokumentowana lokalizacja apteki pochodzi z 1896 roku i odnosi się do budynku przy obecnej ulicy Bodzentyńskiej (obok Nadleśnictwa). Wcześniej mieściła się w domu Osipa Tutajewicza, skąd 24 czerwca 1882 roku została przeniesiona do domu Pinkusa Grünmana. Pół roku później 23 stycznia 1883 roku dzierżawcą apteki został prowizor farmacji Józef Gołaszewski, który ją kupił 8 marca 1884 roku. Kolejna przeprowadzka miała miejsce 15 listopada 1889 roku, kiedy aptekę przeniesiono od Grünmana do Józefa Zielińskiego. Ten ostatni nabył ją od Gołaszewskiego 26 maja 1892 roku, ale ponieważ warunki do jej prowadzenia nie były nadzwyczajne, więc 20 lutego 1896 roku wydzierżawił działkę przy wspomnianej ulicy Bodzentyńskiej i na niej wybudował dom mieszkalny, w którym otworzył aptekę 30 czerwca 1896 roku. (info: kronika Andrzeja Sułka).
środa, 26 listopada 2014
"Trójka" wygrała konkurs w Wąchocku
W środę, 26 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku odbył się IV Zlot Czarownic Wokół Łysej Góry połączony z VI Konkursem Wiedzy o LGD. Do rywalizacji przystąpiło siedem zespołów ze szkół podstawowych reprezentujące swoje gminy. Z Suchedniowa, podobnie jak rok temu, w konkursie wzięła udział drużyna z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3.
Młodzi uczestnicy w dziesięcioosobowych teamach zmagali się z konkurencjami przygotowanymi przez organizatorów. Pierwszym zadaniem były kalambury. Konkurencja polegała na odgadywaniu haseł w różnych kategoriach m.in.: postać, miejsce, czynność, przysłowia i powiedzenia. Każda drużyna miała do odgadnięcia dwa hasła. Jeden z członków drużyny wylosowaną zagadkę przedstawiał gestykulując lub rysując, a pozostali mieli za zadanie odgadnąć tajemnicze hasło. Zarówno podczas pokazywania jak i rysowania nie wolno było używać słów ani wydawać innych dźwięków. Zawodnicy wykazali się ogromną spostrzegawczością i poczuciem humoru.
Innym zadaniem był labirynt, w którym uczestnicy mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie „przejść” używając ołówka przez ów labirynt i tym samym wskazać żabie drogę do owadów. Udzielanie odpowiedzi na pytania w ramach konkurencji pn. "Jeden z siedmiu wspaniałych" dla większości zawodników nie stanowiło większej trudności. Uczestnicy posiadali ogromną wiedzą o szlakach turystycznych przebiegających przez tereny LGD Wokół Łysej Góry, parkach krajobrazowych, doskonale znali nazwiska osób i ich funkcje w organach statutowych LGD.
Był również konkursu wiedzy o LGD i LSR, w którym drużyny miały za zadanie rozwiązać rebus. Jak widać zadania postawione przed uczestnikami nie były łatwe, tym większe gratulacje dla "Trójki", która wywalczyła pierwsze miejsce, pozostawiając za sobą ekipy z Wąchocka, Brzezinek, Cedzyny/Skorzeszyc, Psar, Huty Nowej i Łącznej. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Miernik, Filip Włodarczyk, Tomasz Bury, Oliwia Zięcina, Norbert Łakomiec, Kacper Tumulec, Weronika Matysek, Aleksandra Kuroś, Maja Łokieć, Konrad Sułek, opiekunem grupy był nauczyciel Dominik Ziętkowski. (więcej zdjęć na fanpage).
Młodzi uczestnicy w dziesięcioosobowych teamach zmagali się z konkurencjami przygotowanymi przez organizatorów. Pierwszym zadaniem były kalambury. Konkurencja polegała na odgadywaniu haseł w różnych kategoriach m.in.: postać, miejsce, czynność, przysłowia i powiedzenia. Każda drużyna miała do odgadnięcia dwa hasła. Jeden z członków drużyny wylosowaną zagadkę przedstawiał gestykulując lub rysując, a pozostali mieli za zadanie odgadnąć tajemnicze hasło. Zarówno podczas pokazywania jak i rysowania nie wolno było używać słów ani wydawać innych dźwięków. Zawodnicy wykazali się ogromną spostrzegawczością i poczuciem humoru.
Innym zadaniem był labirynt, w którym uczestnicy mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie „przejść” używając ołówka przez ów labirynt i tym samym wskazać żabie drogę do owadów. Udzielanie odpowiedzi na pytania w ramach konkurencji pn. "Jeden z siedmiu wspaniałych" dla większości zawodników nie stanowiło większej trudności. Uczestnicy posiadali ogromną wiedzą o szlakach turystycznych przebiegających przez tereny LGD Wokół Łysej Góry, parkach krajobrazowych, doskonale znali nazwiska osób i ich funkcje w organach statutowych LGD.
Był również konkursu wiedzy o LGD i LSR, w którym drużyny miały za zadanie rozwiązać rebus. Jak widać zadania postawione przed uczestnikami nie były łatwe, tym większe gratulacje dla "Trójki", która wywalczyła pierwsze miejsce, pozostawiając za sobą ekipy z Wąchocka, Brzezinek, Cedzyny/Skorzeszyc, Psar, Huty Nowej i Łącznej. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Miernik, Filip Włodarczyk, Tomasz Bury, Oliwia Zięcina, Norbert Łakomiec, Kacper Tumulec, Weronika Matysek, Aleksandra Kuroś, Maja Łokieć, Konrad Sułek, opiekunem grupy był nauczyciel Dominik Ziętkowski. (więcej zdjęć na fanpage).
Cyfrowo wykluczeni?
W ostatnim czasie spotykam się ze starszymi mieszkańcami Suchedniowa, którzy narzekają, że czują się cyfrowo wykluczeni, ponieważ nie umieją obsługiwać komputerów. Jest udowodnione, że zdecydowanie najmniej osób umiejących dobrze wykorzystać komputer jest wśród emerytów, osób biernych zawodowo i bezrobotnych. Grupy te są szczególnie zagrożone cyfrowym wykluczeniem, pozbawieniem korzyści płynących z rozwoju technologii, również dlatego, że w grupach tych i tak jest dużo mniej osób korzystających z komputera.
Czy można tym osobom pomóc? Myślę, że tak. Są w Suchedniowie stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, które mogą zająć się tym problemem. Przecież nadrzędnym celem jest edukacja cyfrowa osób w wieku 50+ wykluczonych cyfrowo lub czujących się niepewnie w tym środowisku. Są bezpłatne programy, po które warto sięgnąć i zrealizować je w naszym mieście. Czy będę mógł wkrótce napisać o takich szkoleniach w Suchedniowie?
Czy można tym osobom pomóc? Myślę, że tak. Są w Suchedniowie stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, które mogą zająć się tym problemem. Przecież nadrzędnym celem jest edukacja cyfrowa osób w wieku 50+ wykluczonych cyfrowo lub czujących się niepewnie w tym środowisku. Są bezpłatne programy, po które warto sięgnąć i zrealizować je w naszym mieście. Czy będę mógł wkrótce napisać o takich szkoleniach w Suchedniowie?
Pluszowy miś w bibliotece
We wtorek, 25 listopada
do naszej biblioteki przywędrowały małe i duże misie i misiaczki, aby razem z
nami świętować Dzień Pluszowego Misia. Do zabawy z milusińskimi pluszakami
dołączyły się dzieci, które licznie zgromadziły się w bibliotece. Wspólnie
poznaliśmy historię dnia pluszowego misia, rozwiązywaliśmy zagadki i czytaliśmy
misiowe opowiastki, każdy z uczestników mógł zdobyć "misiowy medal", a
na koniec zrobiliśmy sobie misiowo-pluszakowe zdjęcia. Dziękujemy
wszystkim za miłą i wesołą zabawę.
Suchedniowscy legioniści
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku opublikowało wykaz ponad 30 tysięcy nazwisk żołnierzy Legionów Polskich, pełniących służbę w latach 1914-1918. Wśród nich znalazłem jedenastu z Suchedniowa i Badowskiego Józefa z Michniowa. Suchedniowscy legioniści to: Dorobczyński Bronisław, Dulęba Alojzy, Fabiański Witold, Kalemba Bronisław, Lefman Jakub Ignacy, Miernik Józef, Mikiciński Ryszard, Pajączkowski Kazimierz, Pająk Piotr, Sikorski Stefan, Żołądek Stanisław Wincenty. Prośba do Suchedniowian, być może jesteście w posiadaniu wiadomości i zdjęć o naszych legionistach - podeślijcie, opublikuję.
wtorek, 25 listopada 2014
Chóry w kościele
W niedzielę, 23 listopada w suchedniowskim kościele uczczono świętą Cecylię, patronkę artystów, chórów, muzyków, śpiewaków. Podczas koncertu w ramach "Cecyliady", wystąpiły trzy chóry: Nauczycielski Chór "Coro Cantorum" z Ostrowca Świętokrzyskiego prowadzony przez Ewę Goworowską, chór z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ze Skarżyska prowadzony przez Jarosława Wiśniosa oraz chór "Senior" z Suchedniowskiego Ośrodka Kultury "Kuźnica" prowadzony przez Jerzego Fąfarę.
Dzień Pluszowego Misia
Czy wiecie, że dzisiaj 25 listopada jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, który ustanowiono całkiem niedawno, bo w 2002 roku. Ciekawa jest historia, a właściwie dwie o powstaniu pierwszych maskotek w 1902 roku.
Pierwsza wersja dotyczy prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się na polowanie. Jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaniósł go do Roosvelta. Ten natychmiast kazał go uwolnić. Jeden ze świadków uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Zaczął produkcję maskotek pod nazwą Teddy Bear, która do dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Druga historia opowiada o Niemce, która była sparaliżowana. Dla zabicia czasu szyła różne zwierzaki z materiału. Później jej siostrzeniec skorzystał z pomysłu i otworzył fabrykę pluszowych zabawek.
Nie wiadomo, jak było dokładnie, ale jakby na to nie patrzeć pluszowe misie mają dzisiaj swoje święto. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby chociażby Kubusia Puchatka, Misia Yogi, Misia Paddingtona czy Misia Uszatka.
Pierwsza wersja dotyczy prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się na polowanie. Jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaniósł go do Roosvelta. Ten natychmiast kazał go uwolnić. Jeden ze świadków uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Zaczął produkcję maskotek pod nazwą Teddy Bear, która do dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Druga historia opowiada o Niemce, która była sparaliżowana. Dla zabicia czasu szyła różne zwierzaki z materiału. Później jej siostrzeniec skorzystał z pomysłu i otworzył fabrykę pluszowych zabawek.
Nie wiadomo, jak było dokładnie, ale jakby na to nie patrzeć pluszowe misie mają dzisiaj swoje święto. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby chociażby Kubusia Puchatka, Misia Yogi, Misia Paddingtona czy Misia Uszatka.
Pierwszy śnieg
Osiedle Piłsudskiego (fot. A. Sasal). |
Dane statystyczne budżetu
Urząd Statystyczny w Kielcach opublikował dane statystyczne budżetów jednostek samorządu terytorialnego w województwie świętokrzyskim za 2013 rok. Nie będę w tym miejscu wyjaśniał z czego składają się dochody i wydatki tych budżetów. Skupiłem się na danych statystycznych, a wnioski każdy może sobie wyciągnąć.
- Dochody, wydatki i wynik finansowy budżetów gmin (w nawiasie wyniki za rok 2012):
Suchedniów dochód 23356,3 (23912,6) - wydatki 22704,1 (22150,6) nadwyżka 652,3 (1762,0) tys. złotych.
Dla porównania Bodzentyn 34153,6 (33387,9), Bliżyn 23805,0 (26853,4), Łączna 14890,9 (14848,8). Jak widać nasz budżet nie był wysoki, a przecież z wymienionych miejscowości Suchedniów jest największy.
- Dochody, wydatki i wynik finansowy budżetów gmin (w nawiasie wyniki za rok 2012):
Suchedniów dochód 23356,3 (23912,6) - wydatki 22704,1 (22150,6) nadwyżka 652,3 (1762,0) tys. złotych.
Dla porównania Bodzentyn 34153,6 (33387,9), Bliżyn 23805,0 (26853,4), Łączna 14890,9 (14848,8). Jak widać nasz budżet nie był wysoki, a przecież z wymienionych miejscowości Suchedniów jest największy.
poniedziałek, 24 listopada 2014
Spotkanie nauczycieli seniorów
W sobotę, 22 listopada w gościnnych murach Przedszkola spotkali się nauczyciele seniorzy z Sekcji Emerytów i Rencistów przy gminnym oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Suchedniowie. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście, w tym między innymi Marianna Szymkiewicz, przewodnicząca OSEiR, dyrektorzy suchedniowskich szkół: Halina Tuśnio, Izabela Głowala-Działak, Grzegorz Michnowski, dyrektor przedszkola Zofia Dulęba, Cezary Błach, przewodniczący Suchedniowskiej Korporacji Samorządowej, nowo wybrany burmistrz Suchedniowa.
Temat przewodnim było 75-lecie Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (TON). Anna Pasek przygotowała bardzo ciekawy referat, w którym przedstawiła historię tej organizacji. W późniejszej dyskusji wspominano suchedniowskich nauczycieli biorących udział w tajnym nauczaniu. Postanowiono upamiętnić wszystkich nauczycieli z naszego terenu, którzy nauczali w czasie okupacji na tajnych kompletach.
Temat przewodnim było 75-lecie Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (TON). Anna Pasek przygotowała bardzo ciekawy referat, w którym przedstawiła historię tej organizacji. W późniejszej dyskusji wspominano suchedniowskich nauczycieli biorących udział w tajnym nauczaniu. Postanowiono upamiętnić wszystkich nauczycieli z naszego terenu, którzy nauczali w czasie okupacji na tajnych kompletach.
Przedszkolaki zgłębiały wiedzę kulinarną
O tym, że w Przedszkolu jedzą smacznie i zdrowo nie muszę nikogo przekonywać. Panie z obsługi potrafią tak przygotować posiłki, że palce lizać. Ostatnio tajniki kulinarne zgłębiali starszaki. Dzięki wiedzy nabytej w Przedszkolu wiedzą już jak dbać o zdrowie i, że jednym ze sposobów na jego zachowanie jest przestrzeganie
odpowiednio zbilansowanej diety. Dzieci dowiedziały się jakich produktów spożywczych
należy unikać, a które powinny zajmować w naszym jadłospisie najwięcej miejsca.
Pamiętając o zasadach zdrowego żywienia, starszaki same przygotowały drugie
śniadanie z produktów przyniesionych
przez siebie do przedszkola. Przed przystąpieniem do działań kulinarnych dokładnie umyły ręce oraz założyły fartuszki. Następnie wszyscy
wspólnie przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać
podczas przygotowywania posiłków i
przystąpili do pracy. Przygotowane kanapki
były nie tylko smaczne ale i zdrowe. Okazało się, że nawet niejadki mogą
polubić warzywa i zjadać je z apetytem! (więcej zdjęć na fanpage).
niedziela, 23 listopada 2014
Suchedniowski gitarzysta
Dawid (drugi z prawej strony). |
Wielokrotnie już pisałem o suchedniowskich zespołach muzycznych. Jednak mało kto wie, że w jędrzejowskiej grupie "Hardware" występuje gitarzysta basowy Dawid Piasta z Suchedniowa. Do zespołu trafił przez przypadek. Przed laty był dobrze zapowiadającym się łucznikiem Olimpii Suchedniów. Częste starty w zawodach zaowocowały wieloma znajomościami, w tym z Michałem Musiałem z Jędrzejowa. Po latach, w wakacje 2012 roku spotkał się z kolegą i okazało się, że zespół muzyczny "Hardware" poszukuje basisty. Od lipca 2013 roku grupa występuje w składzie: Patryk Szczygieł (wokal), Michał Musiał (gitara), Kamil Terczyński (gitara), Dawid Piasta (gitara basowa), Konrad Chlewicki (perkusja).
"Hardware" odniósł już kilka sukcesów, w tym między innymi zajął trzecie miejsce na ogólnopolskim przeglądzie kapel rockowych "Czysty Akord" w kieleckim WDK. We wrześniu 2012 roku zajął pierwsze miejsce na przeglądzie zespołów muzycznych w Połańcu oraz otrzymał nagrodę publiczności. W grudniu 2012 roku
wygrał na przeglądzie "Trema". "Hardware" oprócz swoich autorskich
kompozycji wykonuje także sporadycznie covery znanych rockowych utworów. Za
nimi sporo koncertów w różnych częściach naszego kraju i dużo nabytego
scenicznego doświadczenia. W najbliższym czasie planują wydać pierwsze w
miarę możliwości profesjonalne demo, lecz ciągle blokadą są fundusze. Posłuchajcie TUTAJ.
MPower liderem SLF
W dniu wczorajszym, tj. w sobotę, rozegrano 2 kolejkę Suchedniowskiej Ligi Futsalu. W najciekawszym meczu Inter Cars wygrał z Astrą 4:2 zapewniając sobie zwycięstwo w końcówce spotkania. Podobna sytuacja była w pojedynku Gromu z "Hotelarzami" i AKS z MPower, gdzie ci drudzy przechylali szalę zwycięstwa na swoją korzyść w ostatnich minutach gry. Natomiast Blaugrana uratowała w ten sposób remis. Prawdziwą kanonadę urządzili sobie "Urzędnicy" gromiąc Emigrowałem 14:1. W tej kolejce byliśmy świadkami aż pięciu hat-tricków w wykonaniu Krystiana Żakowicza, Sławomira Borunia, Michała Zegadły, Evgeni Ignatova, jednak najwięcej trafień (4) zanotował Paweł Bałchanowski. Po dwóch kolejkach bez straty punktów są trzy zespoły: MPower, Hotel Świętokrzyski, Inter Cars.
11 lat Koła Wędkarskiego w Mostkach
Przez lata wędkarze z Mostek nie mieli swojego koła wędkarskiego, ba nie mieli nawet akwenu, gdzie mogli łowić ryby. Chociaż wcześniej było takie miejsce na Kaczce. Dopiero po powstaniu zalewu na rzece Żarnówce w roku 1984, poczyniono kroki, aby takowe wyodrębnić z koła suchedniowskiego. Zebranie założycielskie odbyło się 23 listopada 2003 roku w Wiejskim Domu Kultury w Mostkach i jest to data utworzenia Koła Wędkarskiego w Mostkach, którego pierwszym prezesem został Jacenty Jasik.
sobota, 22 listopada 2014
Siatkarze na 1 miejscu!
Coraz lepiej radzą sobie na trzecioligowych parkietach siatkarze Kajrox Orlicz. W dniu wczorajszym biało-niebiescy rozbili w Jędrzejowie tamtejszy 7NT wygrywając 3:0 (22, 19, 20). Gospodarze tylko w pierwszym secie próbowali nawiązać równorzędną walkę, głównie dzięki dobrej zagrywce. Nasi zawodnicy w odpowiedniej chwili odczytali grę rywali i już do końca spotkania nie oddali inicjatywy. Bardzo dobry mecz rozegrał Piotr Siwoń, którego atomowe zagrywki siały spostoszenie w liniach jędrzejowian. Nic więc dziwnego, że został wybrany MVP meczu. Ponadto w barwach Orlicza zagrali: Działowski, Garbala, Zatorski, Marszałek, Belicki, Stępień oraz Dróżdż (libero). Po czterech kolejkach Kajrox Orlicz jest na pierwszym miejscu z 10 punktami, drugi w tabeli SAS SF Wioletta Skarżysko ma 9 punktów, ale rozegrał jedno spotkanie mniej. Kolejny mecz z AZS UJ Kielce w Suchedniowie we wtorek o godz. 18.
Dzisiaj gra SLF
W dniu dzisiejszym w hali sportowej zostanie rozegrana druga kolejka Suchedniowskiej Ligi Futsalu. Najciekawszym spotkaniem powinien być pojedynek Astry z Inter Cars, a więc drużyn, które wygrały swoje pierwsze mecze. Pierwsze punkty mogą zdobyć natomiast piątki UMiG lub Emigrowałem, które przegrały na inaugurację. Odkryje swoje karty Grom, który pauzował w pierwszej kolejce. Zapraszam od godziny 16.
Bezpieczeństwo w "Trójce"
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym i codziennym życiu, było tematem spotkania, które odbyło się w środę, 19 listopada w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3. Anna Zielińska-Brudek, podinspektor Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Kielcach oraz Artur Putowski, starszy aspirant zapoznali rodziców uczniów i pracowników szkoły z zasadami m.in. poruszania się w obszarze niezabudowanym. Szczególną uwagę zwrócili na konieczność noszenia odblasków i pokazali w praktyce jak najlepiej to robić. Wdzięczną modelką była Gabrysia Stefańska z klasy IIa.
piątek, 21 listopada 2014
Wyniki wyborów do Rady Miejskiej
Podaję oficjalne wyniki wyborów samorządowych uzyskanych przez kandydatów do Rady Miejskiej w Suchedniowie. Najwięcej głosów zebrał Mirosław Obara (242), przed Łukaszem Gałczyńskim (219) i Małgorzatą Stępień (203). Najmniejsze poparcie mieli Arkadiusz Lewandowski (5) oraz Renata Kuszewska i Anna Materek (po 15). Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że okręgi miały niejednakową liczbę wyborców. Najmniejsza różnica była pomiędzy Sebastianem Odelskim a Dariuszem Kowalikiem - 8 głosów, a największa pomiędzy Mirosławem Obarą a Dariuszem Kabałą - 164. W kartach ważnych stwierdzono 216 głosów nieważnych, w jednym przypadku mogło to nawet zadecydować o wyborze radnego.
Zaproszenie na "Cecyliadę"
Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" zaprasza na "Cecyliadę", która odbędzie się w dniu 23 listopada o godz. 16 w kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie. W obchodach świeta św. Cecylii, patronki śpiewu, muzyki kościelnej oraz chórów wystąpią:
- chór "Coro Cantorum" z Ostrowca Świętokrzyskiego
- chór z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej
- chór "Senior" z SOK "Kuźnica".
- chór "Coro Cantorum" z Ostrowca Świętokrzyskiego
- chór z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej
- chór "Senior" z SOK "Kuźnica".
Szlachetna Paczka
Szlachetna Paczka to projekt, który pomaga potrzebującym w taki sposób, aby sami zaczęli radzić sobie w życiu. Od 14 lat jednoczy Polaków wokół idei mądrego pomagania. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc dla rodzin w potrzebie, a pomostem między nimi są SuperW, czyli wolontariusze Paczki. Największym prezentem dla żyjących w zapomnieniu jest świadomość: "Ktoś o mnie pamięta, Ktoś we mnie wierzy". Ma być to impulsem do dalszej walki o poprawę swojego losu.
Od 22 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl dostępna będzie baza rodzin w potrzebie. Darczyńca wybiera rodzinę wskazując magazyn, do którego chce dostarczyć paczkę. Następnie przygotowuje paczkę - sam lub z rodziną i przyjaciółmi - zgodnie z listą potrzeb wskazanych przez rodzinę. Darczyńca otrzymuje wsparcie wolontariusza - opiekuna rodziny, który jest z nią w kontakcie. W dniu finału - 13 lub 14 grudnia - Darczyńca dostarcza paczki do wskazanego magazynu. Następnie poprzez wolontariusza otrzymuje relację z doręczenia prezentów. Koordynator Rejonu Skarżysko-Kamienna Monika Osińska tel. 695 394 033.
Od 22 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl dostępna będzie baza rodzin w potrzebie. Darczyńca wybiera rodzinę wskazując magazyn, do którego chce dostarczyć paczkę. Następnie przygotowuje paczkę - sam lub z rodziną i przyjaciółmi - zgodnie z listą potrzeb wskazanych przez rodzinę. Darczyńca otrzymuje wsparcie wolontariusza - opiekuna rodziny, który jest z nią w kontakcie. W dniu finału - 13 lub 14 grudnia - Darczyńca dostarcza paczki do wskazanego magazynu. Następnie poprzez wolontariusza otrzymuje relację z doręczenia prezentów. Koordynator Rejonu Skarżysko-Kamienna Monika Osińska tel. 695 394 033.
Wystawa fotografii "Odkrywanie Biebrzy"
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Suchedniowie zaprasza na
wystawę fotograficzną z cyklu
"Natura-Sztuka" zatytułowaną "Odkrywanie Biebrzy". Zdjęcia na wystawę zostały wykonane przez fotografików
przyrody z 10 krajów na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego podczas
XXXIII Międzynarodowego Kongresu Federacji Fotografów Dzikiej
Przyrody (IFWP).
W czasie
kilkudniowego pobytu nad Biebrzą uczestnicy kongresu mieli okazję fotografować
różnorodności biebrzańskiej fauny i flory. To właśnie wyjątkowe walory
przyrodnicze tego regionu sprawiają, że tereny te są cenionym miejscem,
przyciągającym wielu obserwatorów i miłośników przyrody zarówno z kraju, jak i
z zagranicy.
Wystawa
powstała z okazji jubileuszu 20-lecia
Biebrzańskiego Parku Narodowego obchodzonego w 2013 roku. Organizatorami
wystawy są Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie, Biebrzański Park
Narodowy oraz Międzynarodowa Federacja Fotografii Przyrodniczej.
Wystawę
można oglądać do 10 stycznia 2015 r. w
godzinach otwarcia biblioteki.
Dzieci w oceanarium
W dniu 6 listopada w Kielcach w Galerii Echo otwarto oceanarium. Na otwarcie przybyło ponad 200 dzieci, w tym grupa z suchedniowskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Podczas imprezy jej uczestnicy wzięli udział w konkursie plastycznym. Wśród jurorów oceniających prace plastyczne znaleźli się między innymi Katarzyna Skrzynecka, Krzysztof Ibisz, Tomasz Stockinger, z którymi można było sobie zrobić pamiątkową fotkę. Jednak największe atrakcje czekały zwiedzających oceanarium, gdzie mogli zobaczyć tysiące ryb z rafy koralowej i egzotycznych rzek, w tym rekiny, piranie, a także egzotyczne płazy. Wrażenia były niesamowite. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów).
Zajęcia w Leśnej Klasie
Nie tak dawno pisałem o 9-leciu Leśnej Klasy, w której do dnia dzisiejszego odbywają się zajęcia przyrodnicze, jak to miało ostatnio, gdy zawitała tam klasa Ia z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3. Zajęcia poprowadziła Marta Ptak z Nadleśnictwa Suchedniów, która bardzo ciekawie opowiadała o lesie. Uczyła dzieci rozpoznawać drzewa po igłach i liściach oraz owocach. Zwieńczeniem zajęć był konkurs plastyczny z nagrodami oraz wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
czwartek, 20 listopada 2014
Jerzy Żmijewski będzie starostą?
Jerzy Żmijewski. |
Wideo z kampanii profrekwencyjnej
Jeszcze przed wyborami, a dokładnie 14 listopada pisałem o kampanii profrekwencyjnej jaką na ulicach Suchedniowa przeprowadziła młodzież z naszego Gimnazjum w dniu 12 listopada. Dzisiaj zapraszam do obejrzenia filmu z tej akcji.
Kliknij TUTAJ.
Kliknij TUTAJ.
Suchedniowski camping najlepszy w Polsce!
Polska Federacja Campingu i Caravaningu we współpracy z Ministrem Sportu i Turystyki oraz Polską Organizacją Turystyczną już po raz 14 przeprowadziły konkurs "Mister Camping". W ramach konkursu oceniane są między innymi: stan zagospodarowania i wyposażenia campingu, czystość, estetyka, jakość obsługi turystów. Laureaci konkursu są rekomendowani w informatorach wydawanych przez PFCC oraz na stronie Federacji.
W tegorocznej edycji suchedniowski camping nr 140 zajął pierwsze miejsce wspólnie z dziewięcioma innymi ośrodkami w kategorii pojemności miejsc 151-300. Dotychczas nasz camping w roku 2013 był 2 (151-300), 2012 - 2 (do 150), 2011 - 2 (do 150), 2010 - 4 (301-450), 2009 - 4 (do 150), 2008 - 3 (151-300), 2007 - 3 (do 150), 2006 wyróżnienie (do 200), 2005-2004 brak, 2003 - 3 (do 200), 2002 - 3 (do 200), 2001 - wyróżnienie (do 200). Jak więc widać na podstawie tych danych nasz camping był zawsze nagradzany z wyjątkiem dwóch edycji, a teraz jest wśród najlepszych w kraju. Gratulacje!
W tegorocznej edycji suchedniowski camping nr 140 zajął pierwsze miejsce wspólnie z dziewięcioma innymi ośrodkami w kategorii pojemności miejsc 151-300. Dotychczas nasz camping w roku 2013 był 2 (151-300), 2012 - 2 (do 150), 2011 - 2 (do 150), 2010 - 4 (301-450), 2009 - 4 (do 150), 2008 - 3 (151-300), 2007 - 3 (do 150), 2006 wyróżnienie (do 200), 2005-2004 brak, 2003 - 3 (do 200), 2002 - 3 (do 200), 2001 - wyróżnienie (do 200). Jak więc widać na podstawie tych danych nasz camping był zawsze nagradzany z wyjątkiem dwóch edycji, a teraz jest wśród najlepszych w kraju. Gratulacje!
Lorein w finale!
W najbliższą niedzielę, 23 listopada finał 8 edycji "Tylko muzyka. Must be the music". Miło mi poinformować, że w gronie finalistów znalazł się zespół LOREIN, którego członkowie są z Suchedniowa i Skarżyska. Nasz zespół uzyskał awans dzięki "Dzikiej Karcie RMF FM", która przyznawana jest głosami słuchaczy. Gratulacje dla LOREIN i zapraszam przed telewizory!
Najlepiej recytowały Małgorzata i Joanna
Laureaci (fot. SOK). |
W kategorii recytacji:
I nagroda – Małgorzata Angielska (Kielce) – tablet
Sencor; Joanna Karcz (Ostrowiec Świętokrzyski) –
odtwarzacz DVD Sony
II nagroda – Bartosz Sałapski (Ostrowiec Świętokrzyski) –
odtwarzacz DVD AiWA
III nagroda – Zuzanna Lech (Suchedniów) i Konrad Dzik – (Ostrowiec Świętokrzyski) -
telefony komórkowe Samsung
Wyróżnienie specjalne za osobowość sceniczną i nierówną walkę z pamięcią:
Wojciech Rutkowski (Rykoszyn) – torba na laptop
Nagrody zostały ufundowane przez
Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Konkurs Recytatorski).
Grają ministranci
Drużyna z Ostojowa. |
W grupie podstawówek z kompletem punktów prowadzi NSJ, przed Ostojowem (9 pkt. bramki 12:12), Bliżynem i Suchedniowem (3 - 12:15). Team z Ostojowa wygrał z Borem 4:2, Ostrą Bramą 2:1, Suchedniowem 3:1, by w czwartym meczu przegrać z Bliżynem 3:8. Natomiast Suchedniów wygrał z Kościelnym 7:3, a przegrał z Ostojowem 1:3 i NSJ 4:9.
Najskuteczniejszym strzelcem z Suchedniowa jest Kacper Tumulec z 6 strzelonymi bramkami, a z Ostojowa Dawid Arabasz - 5.
W kategorii szkół gimnazjalnych prowadzą Franciszkanie, a Suchedniów jest piąty (3 - 12:11). Nasz zespół wygrał z Bliżynem 8:3, przegrał z Pogorzałe 0:3 i NSJ 4:5. Najskuteczniejszym suchedniowianinem jest Mateusz Tumulec - 4 bramki.